"Przy odbiorze mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania wszystkich elementów, które mają znaczenie użytkowe.
Podstawą do zareklamowania jakości i standardu wykonania mieszkania są:
1. umowa z deweloperem
2. normy wykonania robót
3. warunki systemowe i instrukcje producentów
4. certyfikaty materiałów (aprobaty, deklaracje)
Osobom bez doświadczenia inżynierskiego najłatwiej bedzie oprzeć sie na umowie z deweloperem, określającej standard wykonania i wyposażenia naszego lokum. Przydatne będą też normy budowlane. Każdą znalezioną usterkę trzeba przy tym odpowiednio uargumentować.
Jakie elementy mieszkania należy sprawdzić w pierwszej kolejności?
1. Szlichty, czyli posadzki cementowe
Szlichty powinny mieć równą powierzchnię (dopuszczalne odchylenie +/- 4 mm na łacie 2-metrowej) i zachowywać poziom na całej powierzchni mieszkania. Pęknięcia są dopuszczalne, ale tylko w przypadku, gdy nie doszło do tzw. klawiszowania płyty posadzkowej.
2. Tynki wewnętrzne
Oceniamy je wzrokowo, przez porównanie. Odchylenie od pionu wg dopuszczalnych norm nie powinno przekraczać +/- 1 cm na wysokości mieszkania, powierzchnia tynków powinna być równa – dopuszczalne odchylenie+/- 3 mm na długości 2 m, a kąty pomiędzy ścianami proste - odchylenie do 3 mm na długości 1 m.
3. Wymiary pomieszczeń
Sprawdzenie wymiarów pozwala ocenić równoległość ścian w pomieszczeniach. Normy dopuszczają różnice wymiarowe na długości całej ściany +/- 1 cm, co daje maksymalną różnicę wymiarów jednego pomieszczenia do dwóch centymetrów. Oczywiście z umowy może wynikać wyższy standard wykonania.
4. Malowanie ścian i sufitów
Malowanie sprawdzamy wzrokowo. Kolor malowanych powierzchni powinien być jednorodny, bez plam i przebarwień. Pamiętajmy jednak, że ostateczny efekt zależeć będzie od tego, czy kupując mieszkanie płaciliśmy za malowanie jednokrotne, czy „na gotowo”.
5. Okna i drzwi balkonowe oraz parapety zewnętrzne
Podstawowe parametry, jakie jesteśmy w stanie sami sprawdzić to:
a) zarysowania szyb oraz zarysowania i pęknięcia ram oraz futryn
b) klasa szyb - w mieszkaniach na parterze powinno się stosować szyby klasy P3 lub P4, w innych klasy P2
c) obróbka obwodu okien, silikonowanie
d) obsadzenie okien - otwarte skrzydło powinno stać w miejscu i nie zamykać się samoczynnie
f) obecność nawietrzaków lub wykonanie szczelin nawiewnych w uszczelkach okiennych
Przy odbiorze należy każde okno otworzyć i zamknąć. Zamki powinny pracować jednakowo, a zawiasy nie mogą skrzypieć.
6. Parapety wewnętrzne
Sprawdzamy sposób zamontowania parapetów: zachowanie poziomu, głębokość osadzenia i rozszerzenie. Zwracamy uwagę na zarysowania.
7. Montaż grzejników
Sprawdzamy przede wszystkim producenta grzejników i zaworów grzejnikowych. Ważne jest też wykonanie podejść wody do grzejników i oczywiście zamocowanie grzejników na ścianach - grzejniki nie powinny dać się poruszyć.
8. Instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne
W zależności od stopnia wykończenia mieszkania sprawdzamy wykonanie wszystkich podejść wody i kanalizacji a także obróbkę otworów w ścianach, spadki przewodów kanalizacyjnych, zamocowanie w obejmach. Rury powinny być czyste.
9. Drzwi wejściowe do mieszkania
Każde drzwi muszą być kompletnie wyposażone. Znając typ drzwi i ich producenta jesteśmy w stanie sprawdzić, czy zainstalowano wszystkie ich elementy. Regulacja drzwi należy do wykonawcy.
10. Balustrady balkonowe, balustrady schodów, posadzki na balkonach
Balustrady balkonów i tarasów są wykonywane z różnych materiałów. Mogą być drewniane, stalowe nierdzewne, ze stali ocynkowanej, z wypełnieniami ze szkła, wypełnione prętami stalowymi lub blachami. Każdy z tych materiałów powinien spełniać przypisane mu normy. Ogólnie mówiąc balustrady stalowe nie mogą mieć nawet śladu rdzy. Balustrady drewniane zaś muszą być polakierowane i nie mają prawa być wypaczone. Wypełnienia szklane muszą być wykonane ze szkła bezpiecznego.
11. Zielone dachy, tarasy, ogródki przydomowe
Sprawdzamy wykonanie odwodnień, wykonanie spadków, zamocowanie obróbek blaszanych. W przypadku ogródków należy obejrzeć ogrodzenia i sprawdzić, czy nie ma na nich rdzy. Sprawdzamy też z jakiego materiału zostały wykonane elementy tarasów i balkonów.
Przy odbiorze mieszkania obowiązkowo spisujemy protokół. Podstawowym załącznikiem do niego jest wykaz usterek. Po usunięciu usterek deweloper zawiadamia nas o gotowości dokonania odbioru końcowego, podczas którego kwitujemy zlikwidowanie wad punkt po punkcie. Z naprawy niektórych usterek, tych najmniej istotnych, możemy zrezygnować - oczywiście za odpowiednią gratyfikacją. Takie rozwiązanie może być korzystne dla obu stron. Po podpisaniu protokołu jeszcze tego samego dnia powinniśmy otrzymać komplet kluczy. Teraz już możemy na dobre rozkoszować się swoją własnością.
mgr inż. Zbigniew Amanowicz
Tebodin – SAP Projekt"
Wysłany: Czw Sie 23, 2007 8:48 Temat postu: odbiór mieszkania
odbiór mieszkania jeszcze za kilka miesięcy, ale wszyscy już się szykują
co myślicie na temat podjęcia współpracy z jednym/dwoma notariuszami/prawnikami, którzy będą czuwać nad odbiorem mieszkań oraz aktami notarialnymi? może udałoby się wtedy wynegocjować minimalne stawki za opłatę?
a może ktoś z Was ma już jakiegoś sprawdzonego w tej dziedzinie fachowca?
Wysłany: Pią Mar 30, 2018 10:54 Temat postu: Re: Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego lokum
Dzięki wielkie za informacje. Bardzo przydatny post. Ja sama właśnie szykuję się do odbioru mieszkania i trochę mnie to wszystko przerażanie. Nie chcę czegoś przegapić, żeby później musieć sama po deweloperze naprawiać.
Wysłany: Sob Maj 05, 2018 10:03 Temat postu: Re: Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego lokum
Przydatne informacje dla każdego, kto będzie odbierał nowe lokum.
Takich szczęśliwców jest coraz więcej, powstają nowe inwestycje w Trójmieście na przykład (USUNIĘTO - REKLAMA).
Wysłany: Pon Gru 31, 2018 14:18 Temat postu: Re: Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego lokum
W moim przypadku wszystko było w porządku, a malowanie chciałem zrobić i tak swoje i z pomocą porządnej farby (Magnat Ceramic).
Natomiast post bardzo dobry i na pewno pomoże niejednemu odbierającemu klucze do nowego mieszkania. Wszystko powinno być zgodne z umową.
Wysłany: Śro Sty 16, 2019 19:14 Temat postu: Re: Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego lokum
Bardzo fajnie, że wszystkie najistotniejsze informacje zostały zebrane w jedno miejsce, na pewno się przydadzą. Odbiór nowego mieszkania to jedno, a drugim nie mniej istotnym elementem jest przeprowadzka. Nie jest to nic przyjemnego, ani łatwego. Wszystko trzeba odpowiednio rozplanować, przygotować, spakować itd. Zajmuje to mnóstwo czasu, angażuje olbrzymie pokłady naszej energii. Czy warto się tak stresować i męczyć? Zastanawiam się nad wynajęciem firmy (USUNIĘTO REKLAMĘ) Mają na swoim koncie mnóstwo zorganizowanych przeprowadzek, same pozytywne opinie i przede wszystkim elastyczne podejście do zadań. Chciałabym mieć to szybko za sobą, a jestem pewna, że z nimi to możliwe.
Wysłany: Nie Sty 03, 2021 20:27 Temat postu: Re: Na co zwrócić uwagę przy odbiorze nowego lokum
Jak najbardziej jest całkiem sporo różnych kwestii na które należy zwrócić uwagę. Muszę przyznać, że bardzo fajnym rozwiązaniem jest od razu położenie wycieraczki systemowej https: - (reklama) tuż przed wejściem. Tym bardziej, że na pewno chcemy mieć porządek w środku.
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi
zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo
lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną
lub cywilną.